Sağlıklı Yaşam için Temel Tavsiyeler

 

Hastalanmamak elimizde! Tüm hastalıklarımızdan kurtulabiliriz

1-Hastalık Hücrelerin işlevinin bozulması ile ortaya çıkar. İki nedeni vardır: 1-Yetersiz Beslenme: Vücudun ihtiyaç duyduğu doğru besinlerin alınmayışı 2- Vücudumuza giren toksikler(zehirler) : Hücrelerin ihtiyaç duymadıkları bir şeyle zehirlenmeleri.

2-Tüm hastalıkların sebepleri beslenme ve zehirli olan toksik maddeler ise; bu iki sebebi ortadan kaldırdığımızda hastalanmayız ve sağlığımıza kavuşmuş oluruz.

3-Beslenme: Gıdalarınızı alırken en temel ölçü: gıdanın Helal ve temiz olma yani kendi doğal ortamında üretilmiş, kimyasal ve zirai ilaçlamanın yapılmadığı paketlemesinde hiçbir koruyucu ilave edilmeden ve doğru bir ambalaj ile üretilen gıdalar olmasına dikkat ediniz.

Günlük olarak iki öğün ile yetinmek. Sabah protein ağırlıklı iyi bir kahvaltı akşam en erken saatte en fazla iki çeşit ve mizaca uygun bir yemek ideal bir beslenme şeklidir. Ara öğünlerde mevsim meyvesi, kuru yemişler( ceviz, badem, incir, fındık vb.)

Tüm yemeklerde mevsim salatası; bol sızma yağı, doğal sirke, limon ilave edilerek tüketilmelidir.

4-Vücuda zarar vermeme: Toksik (zehirli/zararlı) olan her türlü gıda ve ürünlerden vücudumuzu korumaya çalışmak. Bu ürünler: Raf ömrü uzatılan tüm katkılı gıdalar, temizlik ürünleri, şekerli ve hamurlu tüm gıdalar, meşrubatlar, Bisküvi ve çikolata türü ürünler, Rafine yağ, tuz, şeker, Kimyasal deterjanlar, kozmetik ürünleri, parfüm ve deodorantlar gibi tüm zararlı ürünlerden sakınmaktır.

4-Hareketli bir yaşam: Düzenli egzersizler, temiz hava ve bol güneş enerjisinden yararlanmak. Günlük orman veya deniz kenarında yürüyüşler idealdir. İmkânlar varsa yüzme sporu çok faydalı olur. Ulaşım için yakın mesafeler de bisiklet kullanmak sağlık ve çevre için çok ciddi katkılar sağlar.

5-Psikolojik: Beden ve zihin ayrılmaz bir ikilidir; ikisi birdir ve aynıdır. Olaylara, düşünce ve duygularımıza verdiğimiz tepkiler hücrelerimizi direkt olarak etkiler.

Sağlık= Pozitif şeyler-Negatif şeyler

6- Sağlığın altyapısı: Hücreleri sağlıklı olan anne ile baba ‘dan dan başlar. Hamilelik dönemi boyunca annenin sağlıklı beslenmesi, huzurlu ve mutlu bir hamilelik geçirmesi ile devam eder. Normal doğum ile doğan çocuğun iki yıl anne sütü ile beslenmesi ve annenin bu dönem boyunca doğru ve sağlıklı beslenmesi çocuğun bütün bir yaşamını etkileyecek temel altyapıyı sağlar.

7-Kimyasal ve sentetik ilaçlardan çok zorunlu olmadıkça kullanmamak. Radyasyon ve manyetik alan üreten görüntüleme cihazlarından sakınmak gerekir.

8-Günde en az on bardak temiz kaynak suyu içiniz. Vücudun en önemli organları sırası ile böbrekler, karaciğer, bağırsaklar, akciğer, kalp ve damarlardır. Sindirim sistemi çok önemlidir. Yemekleri yavaş yemeli, çok iyi çiğnemeli ve acıkmadan yememek, doymadan kalkmak temel prensip olmalıdır. Günde en az iki kez büyük abdeste çıkmak sindirim için önemlidir ve kalın bağırsağı tam boşaltmak çok faydalıdır.

9-Yılda en az iki kez hacamat(Kupa terapisi) yaptırmak kan dolaşımını ve hücrelerimizin yeterli besinleri almasına, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Tüm hücrelerimiz besinleri kan ile alır. Kanın akışkan ve temiz olması genel sağlık için çok önemlidir.

10-Vücudumuz bir bütündür. Tüm organlar bir bütünün parçalarıdır. Her organın bu bütünlük içerisinde bir fonksiyonu mutlaka vardır. Gerçek tedavi organlarımızın kendi işlevlerini yerine getirecek şekilde hiçbir kimyasal ilaca bağımlı olmadan beslenme ve toksinlerden arındırma ile sağlanan tedavidir.

 Hücrelerimiz sağlıklıysa en basit soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara bile yakalanmayız. Çünkü virüsler vücuda girdiklerinde direnç ile karşılaşıp tekrar çıkarlar. Ateş düşürücü ve antibiyotik kullanımı ise vücudun gösterdiği direnci kırar ve bakteriler ve virüsler bakterilere karşı direnç kazanır. 

Cerrahi müdahaleler vücudun bütünselliğini ve yaşam kalitesini bozar. Hiç bir organ boşuna değildir.

11-Allah insanoğlu için ne kadar ömür takdir etmişse ki bana göre ortalama 120-130 yıldır. İnsan bu ömrün sonuna kadar hastalanmadan kaliteli olarak ruhunu teslim edebilir. Tek koşul fıtrata uygun ekolojik çevre ile uyumlu doğal yasalar göre bir yaşamdır. Sonuçta sağlık bir tercihtir.

Tercihlerimiz sağlığımızı ve yaşam kalitemizi belirleyecektir.

Gıdalarınız ilaçlarınız olsun, ilaçlarınız gıdalarınız olsun (Hipokrat)

10.01.2014

Sabri Kaya-Kimyager