HACAMAT HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

 

1-Hacamat’ın bazı gün ve aylarda yasak olduğuna dair rivayet edilen hadisler;

Hacamat Tıbbi bir uygulamadır. Birçok hastalığın tedavisinde çok hızlı sonuçlar veren ve her zaman uygulanması gereken koruyucu bir tedavidir.

Hacamat kadim bir geleneksel tıp uygulamasıdır. 5000 yıllık tarihi olan Sümer ve Akad lar dönemine kadar tarihi bulguları mevcuttur. Hipokrat, İbni Sina gibi Hekimlerin Tıbbi uygulamalarında koruyucu sağlık uygulamasıdır.

Hastalık ve sağlık sorunlarında her zaman uygulanabilir.

2-Hacamat sünnet amacı ile yapılması;

Evet, Peygamberimiz kendisi uyguladığı ve ümmetine tavsiye ettiği için elbette ki uyulması gereken bir uygulamadır. Ama bu uygulamanın hikmeti sağlığın korunması ve hastalıkların tedavi edilmesi amacına mebnidir. Peygamber in yaşam ilkeleri bütün insanlık için örnek teşkil Eder. Tüm insanlar için faydalı bir uygulamadır sadece Müslümanlara ait bir uygulama değildir.

3-Safer ayında hacamat yapılmaz şeklinde sahih bir hadis yoktur. Hiçbir ay ve gün hakkında rivayet edilen uydurma hadisler e göre amel edilmez.

4-Haftanın Çarşamba ve cumartesi günleri için söylenen bu günlerde hacamat yapılması halinde bazı hastalıklara veya musibetlere yakalanacaklarına dair uydurma sözler aklın, ilmin, geleneksel Tıp uygulamalarının ve sünnetin kabul etmediği hurafelerdir.

5-Hicri ayların 15.17.19.21, gibi sadece tekli günlerinde hacamat yapılır şeklindeki rivayetler sahih değildir. İbni Sina Kanun fi Tıp kitabında sadece hicri ayların ilk ve son günlerinde vücuttaki hıltların yavaşlamasından dolayı yapılmamasını tavsiye etmektedir.

6-Hicri 13.14.15 günlerinde yani dolunay da hacamat yapılmaz şeklindeki iddialar;

İbni Sina Kanun Fi Tıb Kitabında ayın dolunay günlerinde Hıltların faaliyetinin aktif olduğunu, Dolunayın etkisinin çok büyük olduğunu nehir ve kanallardaki suyun med- cezir etkisi ile yükseldiğini ifade eder. Bu günler de hacamat yaptırmanın zararı olmaz bilakis faydalıdır. İnsanları sakinleştirir.

Sonuç olarak Hacamat sağlığın korunması ve hastalık durumunda her zaman uygulanması gereken koruyucu sağlık uygulamasıdır. Uzman kişilerin yaptırması ve doğru yöntem ile belirli bölgelere uygulanmalıdır. Mutlaka uygun ortam ve uygun aletler ile yapılması gerekir.

Sabri kaya

Kimyager-fitoterapist-Kupa terapisti